Türkçe English Deutsch русский

Eski Foça Köyleri

Yayımlanma Tarihi: 31/03/2019

Egenin İncisi olan Eski Foça'mızın birbirinden kıymetli 5 tane köyünü başta Kozbeyli olmak üzere Gerenköy , Ilıpınar , Yeniköy ve bağarası olarak sıralayabiliriz.
 
 
KOZBEYLİ 
 
Geleneksel meşhur dibek kahvesi ve korunan bir orman köyü olması ile Kozbeyli köyü Eski Foça'nın en çok ziyaret edilen Taş evleri ve Çam ağaçlarından oluşan ufak şirin bir köyüdür.
 
 
 
GERENKÖY 
 
Domatesi ile Türkiye'ye ve hatta Avrupa'ya nam salmış olan Gerenköyümüzün zeytinyağıda bir o kadar meşhurdur. Birbirinden güzel taş evleri ile Foçamızın kıymetli bir köyüdür.
 
 
 
ILIPINAR
 
Ekmeği meşhur olan Ilıpınar köyümüzün birbirinden güzel sıra sıra dizilmiş olan taş evlerini görüp  dar sokaklarında gezmenizi  gezerkende incir ağaçlarının dallarından incirleri koparıp yemenizi tavsiye ederiz.
 
 
 
 
BAĞARASI
 
Adındanda anlaşılacağı üzere üzüm bağlarından oluşan bağarası köyümüzün Şarapları meşhurdur.
 
 
 
 
YENİKÖY
 
En ufak köyümüz olan Yeniköy Kozbeyli köyü yolu üzerinde bulunmaktadır Yeniköyümüzde  çok güzel taş evlere ve tüm köylerimizde olduğu gibi zeytinyağı üreticiliğine ev sahipliği yapmaktadır köyün içerisinde bulunan soğuk sıkım zeytinyağı fabrikası meşhurdur.
 
 
 
 
Eski Foçamızın bu güzel köylerini görmek isteyen misafirlerimize özel turlar düzenlemekteyiz. Detaylı bilgi için otelimizle iletişime geçebilirsiniz.
 
 
Hazırlayan: Yunus Fehim KAÇAN